Saç Dökülme Nedenleri

Saç Dökülme Nedenleri

Saç dökülme nedenlerini aşağıdaki başlıklar altında sınıflamak mümkündür. Bunlar;

1) ANDROGENETİK ALOPESİ 

Erkeklik hormonu androgenler tarafından genetik olarak yatkın kişilerde genellikle puberte sonrası dönemde 20 - 30’lu yaşlarda ortaya çıkan ve öncelikle alın bölgesindeki saç çizgisinin çekilmesi, sonra da tepe bölgesinin incelip açılmasıyla ortaya çıkan durumdur. Bir çok isim verilmesine rağmen en sık kullanılan isimler Androgenetik Alopesi ve Male patern alopesidir. Ense ve şakaklardaki kıl kökleri androjen hormonuna daha az duyarlıdır. Bu sebeple dökülmezler Saç ekimindeki amaç bu hormona duyarsız saçların saçsız bölgeye nakledilmesidir. Ekilen saçlar öncekiler gibi dökülmeyecektir.

Ergenlik dönemi sonrası erkeklerin yaklaşık yarısı androgenetik alopesi ile karşılaşabilir. Hem erkekler hem de kadınlar androjen hormonu taşırlar. Kadınlarda da Androgenetik Alopesi oluşabilir ancak oluşma şekli farklıdır.

Herkeste bu hormonlar vardır niçin herkesin saçının dökülmediği sorulabilir nedenler aşağıdadır

a- Androgenetik Alopesi olanların saçındaki androjen reseptörlerinin sayısı fazladır. Hormon normal düzeyde olsa dahi onu bağlayan reseptör çok olduğunda hormonun saç üzerine etkisi fazla olmaktadır.

b- Androgenetik Alopesili kişilerin reseptörleri daha hassastır.

c- Androgenetik Alopesili vakaların Alfa-5 redüktaz enzimi aktivitesi daha fazladır.

2) YAŞAM KALİTESİ VE YAŞLANMA

Yaşam kalitesini kötü etkileyen beslenme bozuklukları, aşırı alkol tüketimi, stres yorgunluk gibi nedenler de saç dökülmesinde etkilidir.

3) DERİ HASTALIKLARI

Mantar ve bazı deri hastalıkları.

4) İLAÇ KULLANMAYA BAĞLI DÖKÜLMELER

Kemoterapi ilaçları ve troit hormon eksikliği yapan ilaçlar.

5) KRONİK HASTALIKLAR

Kanser gibi sistemik etkileri olan hastalıklar.

6) TRAVMALAR

Yanıklar, Fiziksel Yaralanmalar, Radyasyon.

Okunma 531 defa
So-Ep Estetik Cerrahi

 Seyyid Burhanettin Bulvarı 51/A KAYSERİ             Telefon: +09 352 222 69 69             Fax: +09 352 222 99 69             bilgi@so-ep.com

Saç Ekimi

So-Ep Estetik Cerrahi Saç Ekimi ve Lazer Merkezi

SO-EP Estetik ve Güzellik Merkezinde sloganımız, herkese sınırsız güzelliktir. Op. Dr. Saffet ÖRS tarafından yönetilen kliniğimize gelin güzelliğinizi beraber keşfedelim.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

So-Ep Estetik Cerrahi, Saç Ekimi ve Lazer Merkezi

  +90 554 437 25 43
  bilgi@so-ep.com
   Harita