Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Doğum, emzirme, genetik, kilo alıp verme ya da yapısal nedenlerle memeler olumsuz etkilenmektedirler. Bazen gebelik ve kilo sorunu olmadan yinede memelerde aşırı büyümeler olabilir. Meme dikleştirme ameliyatı ile meme üzerinde oluşan bu asimetriler ve/veya farklılıklar düzeltilebilir.

Meme dikleştirme estetik ameliyatı sıklıkla doğum sonrası emzirme nedeniyle büyüyen memelerde süt vermenin kesilmesinden sonra meme hacminin küçülüp involüsyona uğraması, meme dokusunun küçülmesi, sarkma gibi estetik görünümün bozulması sonucunda yapılır. Sarkma olduğunda memelerde meme başı aşağı doğru bakar veya sarkar. Bazı hastalarda ise fazla miktarda kilo alıp verme sonucunda meme dokusunun küçülmesi de aynı sonucu doğurabilir. Meme dikleştirme ameliyatlarında memenin yeniden eski formunu ve dikliğini kazanması, yeniden şekillendirilmesi, konik bir yapıya kavuşturulması amaçlanır.

Meme başı çevresindeki koyu renkli alan (areola) geniş ise bu ameliyatla daraltılabilir. Hemen hemen tüm sarkık meme ameliyatlarında kahverengi kısımda düzeltilmektedir. Ayrıca gebelik sonrasında meme bezlerinde bir hacim kaybı olmuşsa ya da aynı ameliyatta hasta tarafından bir hacim kazanma yani büyütme de isteniyorsa bu dikleştirme işlemine silikon meme protezi ameliyatı da kombine edilerek hem bir dikleştirme hem de büyüme sağlanabilir.

gogus sarkma dereceleri

Memedeki sarkma çeşitli şekillerde sınıflanır. Genellikle sarkma meme başının, meme altı çizgisinin yani meme altı kıvrımının hizasına veya daha aşağısında bulunması şeklinde ifade edilir.

Sarkıklık meme altı çizgisi hizasında veya yakınında ise 1. derece (hafif) sarkma adı verilir. Bu durumda sadece areola (kahverenkli kısımdan) çevresinden bir doku çıkartılarak dikleştirme gerçekleştirilir.

Meme başı, meme altı çizgisinden 1 - 3 cm aşağıda ise 2. derece (orta) sarkma mevcuttur. Bu durumda daha fazla deri çıkartılarak, tam bir meme dikleştirme ameliyatı gerçekleştirilerek, areola etrafında bir kesi olduğu gibi göğsün altına inen dik bir iz de olacaktır (vertikal skar mammoplasti). Bazen bu iz “küçük t” şeklinde de planlanabilir.

Meme ucu, meme altı çizgisinden 3 cm den daha aşağıda ise, 3. derece sarkma yani ileri derece meme sarkması mevcuttur. Bu durumda ters-T şeklinde iz kalan mastopeksi uygulanır. Bu operasyonda meme altında yatay bir iz daha kalacaktır. Ancak bu metodun üstünlüğü memenin tam bir koni ve yuvarlak şekil alabilmesidir. Vertikal (dikey) kısa skar metodunda ise meme alt kısmında hafif bir potlaşma kalabilir. Bu pot ya da deri fazlası 1 sene içinde giderek azalır. Tamamen kaybolmazsa, lokal anestezi altında küçük bir amüdahale ile bu deri parçası yatay elips şeklinde çıkarılarak pot giderilir. Veya ilk ameliyat sırasında yatay “küçük t” eklenerek ameliyat tamamlanır. 

Meme dikleştirme ameliyatlarında yapılan kesiler sonucunda, uygulanan tekniğe bağlı olarak dikiş hatlarında yukarıda tarif edilen izler oluşacaktır. Bu izler ilk aylarda daha belirgin, kızarık ve kırmızımsı renkte olmakla birlikte aylar içinde yumuşayacak, renkleri beyazlaşacak ve daha az görünür hale gelecektir. Ortalama 1 - 2 sene sonrasında belli belirsiz hale gelecektir. Yine bu izler sütyen ve bikini içinde kalan izler olduğundan ve dışarıdan gözükmediğinden hastayı rahatsız etmeyecektir.

Meme dikleştirme ameliyatları genel anestezi altında hastanede yapılır ve ortalama 3 saat sürer. Ameliyat sonrasında ağrı çok fazla olmaz. 4 - 5 gün kadar şişlik oluşur. Bu şişlikler 1 haftadan sonra inmeye başlar. Sonrasında bir kaç pansuman uygulanır ve dikişler 1,5 - 2 haftaya kadar iyileşir, estetik dikiş uygulandığından dikiş almaya gerek olmaz.

Erken dönemde memeler daha dik ve yukarıda duracak, 1 ay sonra ise meme altı kıvrım doğal hale gelecektir. Ameliyat sonrası hasta 3 - 4 gün içinde hasta işine dönebilir. 1 ay ağır sporlardan uzak durması mutlaka önerilir.

Estetik meme dikleştirme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin hem görüntüsünü hem de ruh sağlığını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi yeni sarkıklıklara neden olabilir.

Okunma 503 defa
So-Ep Estetik Cerrahi

 Seyyid Burhanettin Bulvarı 51/A KAYSERİ             Telefon: +09 352 222 69 69             Fax: +09 352 222 99 69             bilgi@so-ep.com

Estetik Ameliyatlar

So-Ep Estetik Cerrahi Saç Ekimi ve Lazer Merkezi

SO-EP Estetik ve Güzellik Merkezinde sloganımız, herkese sınırsız güzelliktir. Op. Dr. Saffet ÖRS tarafından yönetilen kliniğimize gelin güzelliğinizi beraber keşfedelim.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

So-Ep Estetik Cerrahi, Saç Ekimi ve Lazer Merkezi

  +90 554 437 25 43
  bilgi@so-ep.com
   Harita